Polecamy

Co w 2021 roku planuje BMW?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zamiary BMW ogłoszone względem 2021 roku prezentują się imponująco. Niemiecki potentat planuje utrzymanie sprzedaży na wysokim poziomie  i  zapowiada premiery nowych modeli. W ofercie ma się znaleźć wiele modeli zelektryfikowanych aut.

Konieczność poważnych zmian w strategii BMW

Rosnącym  w siłę trendem w grupie BMW jest stawianie na elektromobilność. Spowodowane jest to wprowadzaniem nowych ograniczeń prawnych, które mają na celu zmniejszenie emisji CO2, ale też zmieniającymi się preferencjami klientów. Ważna jest też kondycja samego BMW, która skłania do poszukiwania nowych kanałów i metod ekspansji – tylko w 2019 roku zysk netto grupy BMW spadł o 29%. Obok ‘’elektromobilności’’, ważnym hasłem dla decydentów BMW staje się słowo ‘’optymalizacja’’. W duchu oszczędności znikną od 2021 r. niektóre tradycyjne zespoły napędowe. Grupa ma zaoszczędzić na zmianach łącznie 12 miliardów euro.

BMW: milion aut elektrycznych do końca 2021 roku

Dr Andreas Aumann, odpowiedzialny za programy dotyczące elektromobilności, zapewnia o przekroczeniu w 2021 r. pułapu miliona samochodów elektrycznych. W przyszłym roku we flocie oferowanych przez BMW samochodów znajdzie się:

  • dziesięć modeli hybrydowych typu plug-in,
  • pięć modeli o napędzie wyłącznie elektrycznym: BMW i3, Mini Cooper SE, BMW iX3, BMW iNext oraz BMW i4.

Aumann dodał również w rozmowie z czasopismem ‘’Autokult’’, że do 2023 roku zelektryfikowanych ma być aż 25 modeli z portfolio aut oferowanych przez BMW. Połowa ma mieć napęd czysto elektryczny.

Wzrost znaczenia samochodów elektrycznych w ofercie BMW

Rok 2021 będzie stanowił w strategii marki BMW ważny etap w zwiększeniu znaczenia samochodów elektrycznych w sprzedaży. Celem jest to, aby w 2025 roku co piąte auto sprzedawane przez BMW było popularnym ‘’elektrykiem’’ lub hybrydą. Nie jest jednak tak,  że napędy innego rodzaju przestają być rozwijane. Jak podkreśla Andreas Aumann w wywiadzie dla ‘’Autokultu’’: 

‘’Elektryfikacja jest niezbędna do walki o obniżanie naszego śladu węglowego, ale jednocześnie wierzymy w wolność wyboru. Chcemy, by klienci mogli nadal wybierać pomiędzy modelami elektrycznymi a tymi z tradycyjnym napędem spalinowym. Będziemy rozwijać nasze klasyczne silniki tak długo, jak to możliwe’’. 

Strategia BMW wobec ograniczenia emisji CO2

Wiele marek produkujących samochody osobowe i zwraca uwagę  na zmieniające się od 1 stycznia przepisy – średnia emisja CO2 dla całej gamy modelowej nie będzie mogła być wyższa niż 95 g na kilometr. Dla niektórych producentów wyższe wymagania stanowić będą problem.

BMW do tych zmian podchodzi z dużym spokojem. Znacznie wcześniej wydzielono z grupy spółkę BMW, która już kilkanaście lat wcześniej zajęła się projektami ograniczania emisji CO2. Dzięki temu marka posiada już samochody hybrydowe we wszystkich segmentach sprzedawanych aut i ze spokojem patrzy w przyszłość. 

BMW pracuje nad samochodem o napędzie wodorowym

Interesujące, że BMW już przed laty prowadziło badania nad możliwością wprowadzenia na rynek samochodów napędzanych energią pochodzącą z ogniw paliwowych. Działo się to już w latach 90. Prace jednak porzucono. Obecnie, wraz z Toyotą, BMW przygotowuje się do zapowiadanego na ok. 2030 rok kolejnego przełomu i urynkowienia technologii polegającej na napędzaniu samochodów wodorem. Rok 2021 ma być czasem wytężonych prac nad niewielką serią modelu opartego na BMW x5, który ma zostać zaprezentowany w 2022 r. Produkcja wielkoseryjna czekać będzie do momentu, kiedy pojawi się odpowiednia infrastruktura dla rozwoju mobilności opartej na ogniwach paliwowych.

Modele samochodów elektrycznych BMW w 2021 r.: BMW iNext

W ofercie BMW na 2021 rok szczególne miejsce ma zająć BMW iNext. Właśnie ten model ma prezentować całe dotychczasowe doświadczenie i mocne strony marki na rynku aut elektrycznych. Omawiany SUV ma przede wszystkim bardzo duży zasięg – dojedziemy nim do celu odległego o nawet 600 km na jednym ładowaniu. Przełomowe mają być również nowości z zakresu wyposażenia auta i technologii w nim funkcjonujących, które oparto na 5G. 

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealną siatkę ochronną dla twojego gospodarstwa rolnego?
Jak wybrać idealną siatkę ochronną dla twojego gospodarstwa rolnego?
Poradnik, który pomoże Ci wybrać najodpowiedniejszą siatkę ochronną dla Twojego gospodarstwa. Dowiedz się, jakie kryteria mają kluczowe znaczenie, aby zapewnić efektywną ochronę dla Twojej uprawy.
Jak wybór odpowiednich krążników stalowych wpływa na efektywność procesów produkcyjnych?
Jak wybór odpowiednich krążników stalowych wpływa na efektywność procesów produkcyjnych?
Zadecyduj o wydajności procesów produkcyjnych dzięki wyborowi odpowiednich krążników stalowych! Dowiedz się, jak kluczowe kroki dobierania komponentów zwiększają efektywność i jakość wyrobu.
Jak wybrać idealny jednoślad dla siebie: poradnik dla mieszkańców metropolii?
Jak wybrać idealny jednoślad dla siebie: poradnik dla mieszkańców metropolii?
Zastanawiasz się, jaki jednoślad będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie? Dowiedz się z naszego przewodnika, jakie czynniki powinieneś wziąć pod uwagę, aby wybór był idealny dla mieszkańca dużego miasta.
Ostatnie wpisy