Polecamy

Samochody dostawcze w wersji hybrydowej – czego możemy się spodziewać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Rok 2021 będzie szczególnym rokiem premier. Pandemia koronawirusa sprawiła, że część z nich przeniesiono z poprzedniego roku. Czy czekają nas premiery aut dostawczych w wersji hybrydowej?

Zapotrzebowanie na hybrydowe samochody dostawcze

Dbanie o środowisko jest aktualnie czynnikiem, który napędza zmiany w świecie motoryzacji. Widać to szczególnie po wzroście dostępności i popularności pojazdów elektrycznych, choć nie brakuje także tak zwanych hybryd, które najczęściej łączą zasilanie przez prąd z napędem spalinowym. Od lat transport lądowy stanowi jedno z najważniejszych źródeł zanieczyszczeń – nie dziwi zatem coraz większy wybór pojazdów dostawczych z silnikami tego rodzaju.

Choć rok 2021 nie będzie obfitować w szczególnie dużą liczbę premier hybrydowych „dostawczaków”, możemy spodziewać się kilku interesujących propozycji ze sporym potencjałem. 

Pierwszym producentem oferującym samochody dostawcze w wersji hybrydowej został Ford. Amerykański gigant zapewnił swoim klientom wybór spośród dwóch wariantów modelu Transit: wersja Custom z napędem Plug-In Hybrid i technologią PHEV oraz Custom mHEV, czyli „miękka hybryda”. Propozycja Forda cechuje się dużą dynamiką oraz komfortem jazdy. Zastosowany tu silnik spalinowy nie napędza kół – podczas jazdy za ruch samochodu bezpośrednio odpowiada silnik elektryczny. Jednostka spalinowa może jednocześnie wytwarzać prąd do zasilania silnika oraz ładować baterie i zasilać generator elektryczny. Za rozwiązaniami Forda podążyły także inne marki, wiedząc, że wzrost zainteresowania samochodami dostawczymi w wersji hybrydowej to jedynie kwestia czasu.

Volkswagen Transporter T7 z wersją hybrydową

Na razie nie znamy konkretnej daty premiery ani szczegółów dotyczących pojazdu, jednak to już prawie pewne – samochód dostawczy Volkswagena doczeka się w 2021 roku wariantu z napędem hybrydowym. Od jakiegoś czasu seria Transporter wprowadza pewne zmiany, które uwzględniają nowe normy emisji spalin. Zaplanowana na ten rok kolejna generacja modelu to kolejny krok w tym kierunku. Niemiecki producent będzie sprzedawać najnowszą edycję serii T także w wersji PHEV. Pojazd prawdopodobnie będzie wykorzystywać 1,4-litrowy silnik spalinowy ze wsparciem napędu elektrycznego.

Czy hybrydowy LEVC VN5 trafi do Polski?

LEVC to firma z angielskiego Coventry, znana przede wszystkim z produkcji elektrycznych taksówek poruszających się po ulicach Londynu. Charakterystyczne, czarne pojazdy, które łączą klasyczną stylistykę z nowoczesnymi rozwiązaniami, nie są jednak jedynym elementem oferty tej marki. W 2020 roku do samochodów sprzedawanych przez LEVC dołączył elektryczny „dostawczak” VN5. Niedawno na brytyjski rynek trafiła hybrydowa wersja, która łączy 1,5-litrowy silnik spalinowy od Volvo z elektrycznym napędem tylnej osi. Wykorzystanie samego zasilania elektrycznego pozwala na osiągnięcie 93 km zasięgu, dając wynik 484 km w połączeniu z układem spalinowym.

W 2021 LEVC planuje udostępnienie hybrydowego VN5 także w wersji przeznaczonej do sprzedaży w krajach europejskich, wyposażonej w kierownicę po lewej stronie. Producent zamierza wprowadzić swoją ofertę w różnych państwach Europy – jednym z nich będzie Polska. Na razie jednak brytyjska marka nie udostępniła konkretnych informacji na temat oferty.

Ford F-150 – hybrydowy pickup

Nowością w wersji hybrydowej będzie też Ford F-150. Na co możemy liczyć w przypadku tego modelu? 3,5-litrowy silnik PowerBoost Full Hybrid V6 zapewnia aż 430 KM mocy oraz moment obrotowy wynoszący 773 Nm. Takie parametry umożliwiają osiągnięcie 961 kg maksymalnej ładowności i 5 760 kg uciągu. Kolejna generacja ukazuje nowe, ciekawe oblicze popularnego modelu.

Boom na dostawcze hybrydy dopiero przed nami

Ford pokazał konkurencji, że warto proponować klientom nowoczesne rozwiązania. Samochody dostawcze w wersji hybrydowej będą niedługo koniecznymi rozwiązaniami dla firm zajmujących się przewozem na obszarach niskoemisyjnych, a tych przecież stale przybywa – zgodnie z założeniem osiągnięcia neutralności emisyjnej. Zakłada się, że ma to nastąpić do połowy XXI wieku.

Propozycje od PSA – czy czekają na nas samochody dostawcze w wersji hybrydowej?

Francuski koncern PSA planuje kilka premier samochodów dostawczych w roku 2021. Czego możemy się spodziewać od marek Citroën, Peugeot i Opel? Mimo że rozpoczynający się rok ma być okresem wielu premier, nie znajdzie się wśród nich miejsce na samochody dostawcze w wersji hybrydowej. PSA za to proponuje swoim klientom kilka dostawczaków w wersji elektrycznej.

(Photo by Scott Olson/Getty Images)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie oczyszczać powietrze w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych?
Jak skutecznie oczyszczać powietrze w systemach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych?
Dowiedz się, jak skutecznie usunąć zanieczyszczenia z powietrza dzięki efektywnym technikom przeglądu i czyszczenia systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Zachowaj świeżość i czystość powietrza, które oddychasz.
Optymalizacja procesu frezowania dzięki zaawansowanym narzędziom programu do nestingu
Optymalizacja procesu frezowania dzięki zaawansowanym narzędziom programu do nestingu
Poznaj zaawansowane narzędzia programu do nestingu, które znacznie usprawniają proces frezowania. Dowiedz się, jak optymalizować pracę i osiągać lepsze rezultaty dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym.
6 pomysłów na kreatywne wykorzystanie worków foliowych w domu
6 pomysłów na kreatywne wykorzystanie worków foliowych w domu
Odkryj kreatywne możliwości worków foliowych w domu! Sześć niezwykłych pomysłów, które zaskoczą i zaoszczędzą miejsce
Ostatnie wpisy