Polecamy

Toyota Aygo czy Ford Ka. Porównujemy dwa miejskie auta

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Miejskie auta są kompaktowe i ekonomiczne, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w jeździe po zatłoczonych ulicach. Jedne z najpopularniejszych modeli w tej kategorii to Toyota Aygo i Ford Ka. 

Popularne samochody miejskie

Wielu kierowców często nie może zdecydować się na wybór konkretnego modelu samochodu, który spełniałby ich wszelkie oczekiwania. Sprawa nie jest prosta – kupując auto, zazwyczaj chcemy, aby służyło nam bez zarzutów przez wiele długich lat. Przy podejmowaniu decyzji zazwyczaj pod uwagę bierzemy nie tylko cenę czy dane techniczne samochodów, ale również liczbę miejsc, przestrzeń wewnątrz oraz gabaryty pojazdu.

W miejskiej jeździe doskonale sprawdzają się niewielkie samochody. Ich główne zalety to stosunkowo niskie spalanie oraz łatwość zaparkowania nawet w dość ciasnej przestrzeni. Obydwa z tych parametrów są niezwykle ważne w mieście. Podczas stania w korkach średnie zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 50%, z kolei wolne miejsca parkingowe mogą być naprawdę trudne do znalezienia, szczególnie w okolicach centrum. Wśród popularnych aut miejskich warto wymienić modele takie jak Hyundai i20, Toyota Aygo czy Ford Ka. Dzisiaj zajmiemy się tymi ostatnimi – sprawdzamy, czym różnią się od siebie propozycje japońskiego i amerykańskiego producenta.

Toyota Aygo – najważniejsze informacje o samochodzie

Produkcja pierwszej generacji Toyoty Aygo rozpoczęła się w 2005 roku. To jeden z najmniejszych samochodów typu hatchback, który jest dostępny w wersji pięciodrzwiowej, przez co stał się niezwykle popularne wśród mieszkańców miast. Rozmiary tego niewielkiego pojazdu wynoszą 3,4 m długości, około 1,47 m wysokości oraz 1,6 m szerokości. Samochód o takich wymiarach posiada naturalnie niewielkich rozmiarów bagażnik, którego pojemność wynosi 138 litrów.

Toyota Aygo I ma dostęp wyłącznie do dwóch silników. Pierwszy z nich to 1-litrowa jednostka benzynowa z wielopunktowym wtryskiem, która osiąga moc 70 koni mechanicznych. Maksymalna prędkość pojazdu to 157 km/h, a przyśpieszenie do 100 km/h zajmuje 14,2 sekundy – zdecydowanie nie jest to samochód dla fanów mocnych wrażeń, jednak w mieście są to jak najbardziej wystarczające parametry. Dostępna jest jedynie wersja z manualną skrzynią biegów. Drugi wariant to 1,4-litrowy silnik Diesla o mocy 54 KM, który oferuje podobne osiągi, jednak przy nieco niższym spalaniu (benzyna – około 5,5 l; Diesel – około 5,3 l).

Od kilku lat na rynku znajdziemy także drugą edycję Toyoty Aygo, której produkcja zaczęła się w 2014 roku. Gabaryty samochodu pozostały niemal bez zmian, jednak znacznie odświeżono wyposażenie – we wnętrzu znajdziemy między innymi ekran dotykowy, który może być połączony ze smartfonem. Zwiększono także bagażnik, który teraz ma pojemność 169 litrów. Toyota Aygo II jest dostępna tylko w wariancie z 1-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 69 KM, który oferuje rewelacyjne spalanie na poziomie 4,2 l na 100 km.

Ford Ka – najważniejsze informacje o samochodzie

Ford Ka ma nieco większe doświadczenie niż propozycja od Toyoty. Pierwsza wersja modelu pojawiła się w salonach w 1996 roku, jednak wraz z końcem 2019 roku wstrzymano produkcję w Europie ze względu na zaostrzenie norm emisji spalin. 

Na rynek trafiły już trzy generacje miejskiego modelu amerykańskiego producenta. Również i w tym przypadku wymiary są idealnie dostosowane do jazdy po mieście – w zależności od wersji jest to od 3,6 do 3,9 m długości, od 1,65 do 1,77 m szerokości oraz 1,4–1,5 m wysokości. Do roku 2016 produkowano wyłącznie modele trzydrzwiowe, z kolei najnowsza generacja jest dostępna także w wersji 4- i 5-drzwiowej. Pojemność bagażnika to 186 litrów w pierwszej edycji modelu, 224 l w drugiej oraz 270 l w trzeciej. Wszystkie warianty wyposażone są w 5-biegową manualną skrzynię biegów.

Każda generacja Forda Ka jest dostępna zarówno w wariancie z silnikiem benzynowym, jak i wysokoprężnym. Osiągana moc mieści się w przedziale od 50 do 95 koni mechanicznych, a pojemność wynosi od 1 do 1,6 litra. Osiągi są typowe dla miejskich aut – nieco ponad 160 km/h maksymalnej prędkości i przyspieszenie na poziomie około 12 sekund do 100 km/h. Ważniejszym parametrem jest tutaj jednak spalanie, które według producenta wynosi nie więcej niż 6,3 litra na 100 km w cyklu miejskim.

Który samochód wybrać – Toyota Aygo czy Ford Ka?

Oba wymienione samochody znakomicie sprawdzą się podczas jazdy w mieście. Zarówno Toyota Aygo, jak i Ford Ka są pojazdami o niewielkich rozmiarach, a co za tym idzie – nie posiadają zbyt wiele wolnej przestrzeni. W tej kwestii pewną przewagę ma jednak Ford Ka, który oferuje więcej miejsca osobom siedzącym w przedniej części pojazdu, a także posiada większy bagażnik. Lepsze są także parametry silnika – jednostki napędowe w Fordzie Ka pozwalają osiągnąć większą prędkość.

Toyota Aygo wyróżnia się z kolei mniejszym zużyciem paliwa – zarówno podczas jazdy w mieście, jak i poza nim – oraz niższą emisją CO2. Japoński samochód lepiej radzi sobie także z korozją. Warto także zwrócić uwagę, że jest to młodszy model, który wciąż jest produkowany w Europie.

Samochody prezentują zbliżone gabaryty i podobne oferty wyboru skrzyni biegów. Końcowa decyzja będzie zatem w dużym stopniu zależeć od naszych osobistych potrzeb. Ford Ka lepiej sprawdzi się, gdy potrzebujemy nieco więcej przestrzeni, z kolei Toyota Aygo to propozycja dla osób, które chcą zminimalizować zużycie paliwa i swój negatywny wpływ na środowisko.

(fot. pixabay.com)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak proces obróbki skrawaniem wpływa na właściwości stali?
Jak proces obróbki skrawaniem wpływa na właściwości stali?
Dowiedz się, jak techniki obróbki skrawaniem wpływają na poprawę charakterystyk i wydajności stali. Poznaj najnowsze metody tolerantne dla środowiska.
Pomieszczenia czyste: Dlaczego są niezbędne i jakie są ich zastosowania?
Pomieszczenia czyste: Dlaczego są niezbędne i jakie są ich zastosowania?
Pomieszczenia czyste: Kluczowa rola w wielu branżach. Dowiedz się, dlaczego są niezbędne i jakie mają zastosowania.
Jak luksusowe marki samochodów wpływają na doznania z jazdy?
Jak luksusowe marki samochodów wpływają na doznania z jazdy?
Odkryj, jak luksusowe marki samochodowe kształtują unikalne wrażenia jazdy dla swoich użytkowników. Poznaj sekrety technologii i jakości materiałów, które sprawiają, że jazda staje się niezapomnianym doświadczeniem.
Ostatnie wpisy